Analiz Laboratuarı Logo
Periferal arter hastalığı olan ve ufak bir parça bitter çikolata yiyen kişilerin ağrı gelişmeden daha uzun yürüyüş yapabildikleri tespit edilmiş.

Sütlü olmayan bitter çikolata yedikten 2 saat sonra periferik arter hastalığı olan kişilerin çikolata yemedikleri zamana kıyasla ortalama %11 daha uzun süre ve %15 daha uzun mesafe yürüyebildiklerini tespit eden araştırıcılar, bitter çikolatadaki polifenolün bu hasta grubunda arteriyel dolaşımı rahatlattığını düşünüyorlar.

Periferik arter hastalığı kollara, bacaklara ve iç organlara kan akışını sağlayan atardamarların ateroskleroz (damar sertliği) nedeniyle tamamen veya kısmen tıkanması ile oluşan bir hastalıktır. En sık görülen belirtileri, yürüme ile meydana gelen fasılalı (intermittent klodikasyon) bacak ağrısıdır; bacaklara yeterli kan ve oksijenin ulaştırılamadığı durumlarda meydana gelir. Ağrı tipik olarak ayakları etkiler ve genellikle ciddi bir ağrıdır. Bacaklarda uyuşukluk, baldır kaslarında güçsüzlük ve atrofi (çapının ve kuvvetinin azalması), bacaklarda ve ayaklarda soğukluk, üşüme hissi, ayaklarda renk değişikliği meydana gelir.

Periferik arter hastalığı için henüz kan akışını arttıracak bir ilaç bulunamamıştır. Peki çikolata buna yardımcı olabilir mi? Belki. Polifenolden zengin kakao ve bitter çikolata, oksidatif stresi azaltarak ve nitrik oksit üretimini arttırarak arter genişlemesini (dilatasyon) sağlar. Araştırıcıların hipotezine göre bitter çikolata tüketimi ile periferik arter hastalığı olan kişiler daha uzun süre ve mesafe yürüyebileceklerdir.

Bunun bir pilot çalışma olduğunu, umut vadettiğini belirten araştırıcılar, daha birçok çalışma ile desteklenmesi gerektiğini de vurguluyorlar.

Tüm hastalıklardan uzak, sağlıklı ve mutlu günler geçirmeniz dileğiyle…

Kaynak: www.medscape.com/viewarticle/827719
Analiz Laboratuarı
Ali Çetinkaya Bulvarı No: 33 / 2
(Alsancak Devlet Hast. Karşısı)
Alsancak - İZMİR
Mobil:      0 (532) 734 0417
Telefon:  0 (232) 421 2159
Fax:         0 (232) 421 6311
analizlabor@superonline.com
Ali Çetinkaya Bulvarı No: 33 / 2
(Alsancak Devlet Hast. Karşısı)
Alsancak - İZMİR
Mobil:      0 (532) 734 0417
Telefon:  0 (232) 421 2159
Fax:         0 (232) 421 6311
analizlabor@superonline.com