Analiz Laboratuarı Logo
Biyolojik saatin hızı, kandan yapılan hormon testi AMH (Anti Müllerian Hormonu) ile ölçülebiliyor.

Kadının çalışma hayatında aktif olmasıyla çocuk yapmayı bir süre ertelemesi, yumurta rezervinin durumunun önemini arttırmıştır. Kadınların doğuştan getirdikleri yumurta rezervleri yıllar içinde tükenir. AMH testi ile yumurtalık rezervlerinin durumu tespit edilerek, hem  çocuk sahibi olabilmek için ne kadar süresinin kaldığını, hem de menopoza kalan yaklaşık zamanını öğrenebilir.

Öte yandan, tüp bebek tedavisinde AMH hormonu, tedavinin planlanmasında  bir veri olarak kullanılıyor. Yumurtalık rezervleri yaşla birlikte azalmakta ve  kromozom defolarında artış olmaktadır. Defolu yumurtaların artışı, gebe kalma şansını azaltırken düşük oranını arttırır.

Yıllarca jinekolojik muayenelerini yaptırmış ve çocuk sahibi olmak için görünür bir sorunları olmayan  kadınların,  yumurtalık rezervinde sorunu olduğu, ileride hamile kalmayı denediklerinde tespit edilebiliyor. 

Bu durum, kişilerin doğurganlığını ciddi olarak etkiliyor. Özellikle kariyer yapan kadınların, ileriye dönük hamile kalma planlarını yapabilmeleri için, yumurtalık rezervinde sorunları olup olmadığını bilmeleri önemlidir.

Kadınlarda cinsel olgunluk dönemi (ergenlik) başladığında ortalama 400 bin-500 bin adet yumurta hücresi bulunuyor. Her ay kabaca 1000 adedini tüketilmesi ile 300-400 defa adet görerek menopoza giriliyor. Bazı kadınların genetik bozuklukları, doğumsal anomalileri, enfeksiyonların ve çevre kirliliğinin etkileri ile 35 yaşında, hatta 30’lu yaşlarda yumurtalık rezervi problemi ve gebelik kalitesinde ciddi bir azalma yaşanabiliyor. Bu grup kadınların, erken YUMURTALIK YETMEZLİĞİne  ve  erken menopoza karşı çok dikkatli olması gerekiyor.

AMH testinin yaşlara göre referans değerleri vardır. Bu testi yaptıran kadının test sonuçları kendi yaş grubunda çok düşük bir yerde kalması, bu kadının erken yumurtalık yetmezliğine girebileceğinin göstergesidir.

Evlilik planlamayan, kariyer düşünen, bu nedenle çocuk sahibi olmayı ileri yaşlara erteleyen, hatta tüp bebek yaparım diyen kadınların belli aralıklarla bu testi yaptırıp, planlarını test sonuçlarına göre gözden geçirmelerinde fayda vardır.

Bu testi belli aralıklarla yaptırmak önemli, ancak  sonuçları normal çıksa bile suni bir güvenlik hissi olmamalı, bunun dışında oluşacak problemleri de gözden kaçırmamak için periyodik jinekolojik muayenelerini yaptırmaya mutlaka devam etmelidirler.

AMH testi erkek ve çocuklar için de farklı amaçlar için istenen bir testtir.

Erkeklerde sperm yapımının gerçekleştiği sertoli hücrelerinin fonksiyonunun da göstergesidir. Böylece kısırlık sorunu olan erkeklerde sperm yapımı hakkında bilgi verir.

Çocuklarda ise, erken veya geç ergenliğin araştırılması, cinsiyet bozuklukları, çift cinsiyet durumu ve inmemiş testisin ayırıcı tanısında da  AMH testi bakılır.

AMH TESTİNİN KULLANILDIĞI ALANLAR
-Yumurtalık kapasitesi değerlendirmesi
-Erken menopoz ve menopoz tanısı,
-Yumurtalıkla ilgili bir ameliyat sonrasında over hasarının tespiti
-Kemoterapi ve Radyoterapi sonrası over hasarının tespiti
-Erken ve gecikmiş puberte tanısında
-Polikistik over tanısı (PKOS hastalarında AMH değeri 2-3 kat yüksektir)
-Kısırlık tedavisinde OHSS ( Overyen Hiperstimulasyon Sendomu) riskini öngörmek amacıyla,
-Tüp bebek tedavisinde başarı sansını belirlemek amacıyla
-Erkeklerde sertoli hücreleri ve sperm üretimi fonksiyonu hakkında bilgi almak amacıyla.

Tüm hastalıklardan uzak sağlıklı günler dileriz. 

Analiz Laboratuarı
Ali Çetinkaya Bulvarı No: 33 / 2
(Alsancak Devlet Hast. Karşısı)
Alsancak - İZMİR
Mobil:      0 (532) 734 0417
Telefon:  0 (232) 421 2159
Fax:         0 (232) 421 6311
analizlabor@superonline.com
Ali Çetinkaya Bulvarı No: 33 / 2
(Alsancak Devlet Hast. Karşısı)
Alsancak - İZMİR
Mobil:      0 (532) 734 0417
Telefon:  0 (232) 421 2159
Fax:         0 (232) 421 6311
analizlabor@superonline.com